Film Hakkında

Kyung Hye ( Hong Soo Hyun) , Kral’ın en büyük çocuğudur. Olağanüstü güzelliğiyle ün salmıştır. Prenses olarak görevi kardeşi velihat prensi korumak ve yetiştirilmesine yardımcı olmaktır. Onurlu ve zeki bir prensestir. Gücünün ve güzelliğinin farkındadır ve bunları kullanmasını iyi bilir. Saraya tıkılıp kalmaktan ve sürekli kraliyet akademisi’nde derslere girmekten sıkılmaktadır.

Kim Jong Seo ( Lee Soon Jae) , Kral’ın en güvendiği ve en sadık adamıdır. Hayatını kralı korumaya adamıştır. İyi eğitimi ve zekasıyla kralın akıl hocalığını yapmaktadır. İki oğlunu, eşini kaybettiği için tek başına yetiştirmiştir. En büyük düşmanı tahta geçmek için sabırsızlanan Büyük Prens Suyang’dır.

Kim Seung Yoo (Park Shi Hoo) , kralın sağ kolu Kim Jong Seo’nun küçük oğludur. Kraliyet Akademisi’nde öğretmendir. Hem zeki hem de güçlüdür. Kılıç kullanmada ustadır. Bütün bunların yanında hovarda ve çapkın biridir. Neredeyse her gece geneleve gidip, içip eğlenerek gününü gün eder. Babasına çok bağlı ve saygılıdır. En yakın arkadaşları, beraber okuduğu ve küçük yaşlardan beri tanıştığı Jung Jong ve Shin Myeon’dur.

 

Büyük Prens Suyang ( Kim Young Chu) , abisi kralın hastalığını fırsat bilerek tahta çıkma planları yapan ve bu uğurda her şeyi yapabilecek kadar acımasız ve hırslı bir adamdır. En büyük düşmanı Kim Jong Seo’dur.

Lee Se Ryung ( Moon Chae Won) , Kral’ın kardeşi olan Büyük Prens Suyang’ın en büyük kızıdır. Özgürlüğüne düşkün, cesur, korkusuz, iyi eğitimli ve zamanına göre ileri görüşlü bir kızdır. En yakın arkadaşı Prenses Kyung Hye’ dir.

 

Jung Jong (Lee Min Woo) , soylu bir aileden gelmesine rağmen akrabalarını ve babasını kaybetmiş, annesinin ağır hastalığı sebebiyle maddi sıkıntılarla boğuşan genç bir adamdır. Dostları Shin Myeon ve Seung Yoo’yla vakit geçirmek en büyük keyfidir. Gururlu bir yapısı vardır. Bu yüzden durumları iyi olan dostlarından maddi yardım isteyemese de, dostları ondan yardımlarını hiç bir zaman esirgemezler.

Shin Myun (Song Jong Ho) , o zamanların polisi diyebileceğimiz Hansung Ofisi memurlarının amiridir. Sessiz, ciddi ve güçlü bir yapısı vardır.

Büyük Prens Suyang, tahta geçmek için abisi olan kralın arkasından planlar yapmaktadır. Krala mümkün olduğunca yakın olabilmek ve ailesiyle beraber kendini de garantiye almak istemektedir. Çözümü kralın sadık yardımcısı ve en güvendiği adamı olan Kim Jong Seo’nun küçük oğlu Seung Yoo’yla, büyük kızı Se Ryung’ı evlendirmekte bulur. Ancak Kim Jong Seo, Suyang’a güvenmediği için bu teklifi reddeder. Ancak Se Ryung bu teklifi duyar ve muhtemel kocası Profesör Kim’i merak etmeye başlar. Prenses Kyung Hye’yi ziyaretlerinden birinde prensesin kraliyet akademisindeki hocasının değiştiğini ve yeni hocasının Profesör Kim olduğunu öğrenir. Prenses çok sıkıldığı derslerden insanı şaşkına çeviren güzelliğini kullanıp, hocalarının istifa etmesini sağlayarak kurtulmaya çalışmaktadır. Hocalarına yüzünü göstermemesi gerektiği halde bunu yapıp, hocaları güzelliğiyle delirten prenses yüzünden akademide neredeyse hoca kalmamıştır. Bu yüzden çaylak Kim seçilmiştir. Daha fazla hocalarla uğraşmak istemeyen Prenses, yeni hocasının Se Ryung’un muhtemel eşi olduğunu öğrenince, onun yerinde Se Ryung’un derslere girmesine izin verir. Profesör Kim’i merak ettiği için bunu kabul eden Se Ryung kimliğini saklaması gerektiği halde daha ilk derste hocasına yüzünü görmesine engel olamaz. Profesör Kim, Prensesin şanını duyup yaptıklarını öğrenmiş ve buna hazırlıklıklı gelmiştir. Hemen aradaki perdeyi kaldırarak prensese bakan Kim, ondan etkilenmez ve diğer hocaların bu yüzün nesinden bu kadar çok etkilendiklerini bir türlü anlayamaz.

Aradan biraz vakit geçtikten sonra saraydan dışarı çıkmaması gereken prensesi sokak ortasında gören Kim Seung Yoo, onun karakterinden etkilenmeye başlar. Se Ryung’da, başta küstah bulduğu hocasından hoşlanmaya başlamıştır. Ancak prenses olmadığını bir türlü söyleyememektedir. Aradan daha fazla vakit geçtikçe birbirine daha çok aşık olan bu çift, aslında aileleri tarafından yapılan evlilik görüşmelerinin olumuz sonuçlanmasıyla korkunç bir hayata atılmaya başlamışlardır. Kral aniden hastalanır ve Büyük Prens bunu tahta çıkmak için bir fırsat olarak görür. Teklifini reddeden Kim Jong Seo’yu öldürme kararı almıştır. Kral, ölmeden önce veliaht prensi güvenilir ellere bırakmak istemektedir bu yüzden prensesi evlendirme kararı alır. İstediği damat sağ kolunun oğlu Profesör Kim’den başkası değildir. Ancak Profesör Kim, Büyük Prens’in tuzağına düşer ve prensesi saraydan dışarı çıkarttığı gerekçesiyle yargılanır. Böylece damat olma hakkını kaybeder. Oysaki dışarıda görüştüğü kız, prenses sandığı Se Ryung’dur. Büyül Prens tahta geçme yolunda daha rahat ilerleyebilmek adına kızı Se Ryung’u sağ kolunun oğlu ve Hansung Ofisinin amiri olan Shin Myun’la evlendirmeye karar verir. Shin Myun ailesinin geleceğini düşünerek Büyük Prensin tarafına geçer ve dostlarına ihanet eder. İki düşman aile arasında kalan ve doğru yolda ilerlemek isteyen aşıklar Seung Yoo ve Se Ryung binbir türlü zorluklardan geçmek ve birçok kez ölümün kıyısından dönmek zorunda kalacaklardır.

Prensesin Aşkı; Chosun İmparatorluğu zamanında geçen ve Kore tarihiyle harmanlanmış bir Romeo ve Juliet hikayesi. Setin, kostümlerin ve en ufak detayların bile ince elenip sık dokunarak yapıldığı her halinden belli olan titiz bir yapım. Aslında tarihi bir dönem dizisi olması ve Kore kültürünün bizden farklı olması sebebiyle başlarda kostümlere alışmanız biraz vakit alabilir ve size gülünç gelebilir. Ancak konusu ve senaryosu itibariyle o kadar sürükleyici bir anlatımı var ki bir süre sonra gözünüz ne kostüm görecek ne de gülünç herhangibir şey. Neredeyse kötü oyunculuk yok diyebeliceğim nadir dizilerden bir Prensesin aşkı. Özellikle esas oğlanımız Profesör Kim Seung Yoo’yu canlandıran Park Shi Hoo çok iyi bir oyunculuk çıkartmış. Karakterinin iki farklı dönemini çok iyi bir şekilde analiz edip, o kadar güzel yansıtmış ki olumsuz diyecek hiç bir lafım yok.

 

Finaliyle seyirciyi tabiri caize ters köşeye yatıran Prensesin Aşkı, kesinlikle izlemekten pişman olmayacağınız, merakınızı sürekli ayakta tutan ve heyecanı hiç eksik olmayan, başarılı oyunculuklarıyla göz doluran ve senaryosu takdire şayan bir dizi. Kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.Yazar Hakkında

Misafir
Misafir
Sinema Kulübü'nde yazıları yayımlanan misafir yazarlar için ortak hesap.